Jak vybrat dětské kolo
Při výběru dětského kola je důležité zvolit správnou velikost a takové vybavení, které dítě již zvládne používat, což se týká zejména ruční brzdy a přehazovačky. Samozřejmě je také důležité, aby kolo nebylo příliš těžké. A rozhodně nezapomeňte na doplňky, z nichž nejdůležitější je cyklistická helma.
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu dětského kola ve správné velikosti.
Dětské kolo ve správné velikosti
Dětské kolo v žádném případě nekupujte větší. Než by dítě mělo mít s tím, že "do něj doroste". Dítě takové kolo nemusí zvládnout a ježdění na kole mu tak můžete zprotivit. Spíše si dobře prohlédněte, jak jsou provedeny jednotlivé součásti kola, zda se pedály a řetěz snadno točí, jestli dobře fungují brzdy a zda jde nastavit posed. Správnou velikost kola poznáme tak, že dítěti při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá nad rozkrokem ještě asi na pěst místa. Dítě by rovněž mělo bez problémů dosáhnout ze sedla na řídítka. Dítě by samozřejmě mělo pohodlně dosáhnout nohama na pedály a zvlášť u menších kol také na zem. Pokud dítě na pedály nedosáhne ani u nejmenšího kola, nebo se obáváte, že ještě jízdu na kole nezvládne, začněte na odrážedle. Více o výběru odrážedla naleznete v článku jak vybrat odrážedlo. Velikost dětských kol je udávána dle průměru ráfků kol. Tato hodnota může činit 12, 16, 20 a 24 palců (označení 12´´ apod.). Na výběr tedy máte ze čtyř velikostí, které se od sebe ovšem liší i výbavou.
Pro orientaci by Vám měla pomoci i následující tabulka velikostí:
Dětská kola 12“
Nejmenší dětská kola s ráfky o průměru 12´´ jsou vybavena demontovatelnými balančními kolečky. Ta můžete z kola nejen odejmout, ale také snadno změnit úhel jejich naklopení a tím i míru podpory dítěte. Úhel blížící se 90 stupňům vůči vertikále je vhodný pro úplné začátečníky, ostřejší úhel pro děti, které již lépe zvládají rovnováhu.
Dvanáctipalcová kola jsou jednorychlostní, nemají tedy žádné převody. Dítě na nich brzdí zpětným záběrem pedálů, tedy tzv. torpédem. K dispozici přesto bývá přední páková brzda, s níž ovšem většina dětí prakticky nemanipuluje, neboť nemá dost síly ji zmáčknout. Tato nejmenší kola by měla být vybavena dodatečnými prvky pasivní ochrany dítěte, zejména chrániči konců řidítek a chráničem řetězu.
Nezapomeňte zkontrolovat, zda a v jakém rozsahu lze na kole měnit výšku posedu, nastavení řídítek a případně jejich naklopení. Díky těmto atributům budete moci přizpůsobit kolo růstu dítěte.
Dětská kola 16“
Také 16" kola bývají vybavena demontovatelnými opěrnými kolečky (která využijí děti začínající s cyklistikou v pozdějším věku), jsou rovněž jednorychlostní a brzdí se na nich torpédem nebo přední čelisťovou brzdou. Jediný podstatný rozdíl oproti 12´´ kolům je právě v průměru ráfků, které jsou o 4“ větší.
Dětská kola 20“
Dvacetipalcová kola se dodávají buď jednorychlostní, nebo vícerychlostní s přehazovačkou a zadním měničem převodů ovládaným otočným mechanismem na řídítkách (RevoShift, GripShift apod.). Bývají vybavena přední i zadní pákovou čelisťovou brzdou. Dítě na těchto kolech tedy již nebrzdí protiběžnou brzdou, kola jsou vybavena volnoběžným nábojem, tzv. cvrčkem. Některá 20´´ kola jsou vybavena také přední odpruženou vidlicí, která tlumí nárazy a zvyšuje pohodlí dítěte na dlouhých vyjížďkách a v terénu.
Dětská kola 24“
Tato kola jsou vlastně zmenšeninou dospělého bicyklu s tím, že kola mají rozměr 24“. Standardně bývají dětská kola 24" vybavena přehazovačkou s předním a zadním měničem převodů. Přehazování se opět realizuje prostřednictvím otočného mechanismu na řídítkách (GripShift, Revoshift), zůstává i přední a zadní páková brzda. Na 24“ kole dokáží děti ujet i velké vzdálenosti a není pro ně problém překonávat kopce.
Juniorská kola
Pokud je vaše dítě již příliš velké na čtyřiadvacetipalcové kolo, je vhodné sáhnout po nejmenších rámech kol dospělých. V této kategorii se již kola dělí na silniční, horská a treková s rozdílnými průměry ráfků (silniční a treková 28´´, horská většinou 26´´). V dospělé kategorii se velikost kol ovšem neudává podle průměru ráfků, ale podle délky sedlové trubky. Nejmenší ´dospělé´ rámy vhodné pro juniory se pohybují mezi 13 a 15,5 palci.
Hmotnost kola
Při nákupu si kolo rovněž potěžkejte, popřípadě s ním kromě samotné jízdy nechte dítě manipulovat a sledujte, zda jej například zvládne samo položit na zem a zase zvednout. Tak si ověříte, zda kolo není pro dítě příliš těžké. Lehčí kola mají často komponenty z hliníkových slitin, ale jsou pravidelně o něco dražší.
Nezapomeňte na doplňky
Nejdůležitějším doplňkem je samozřejmě cyklistická helma, která dítě ochrání a bez níž do 18 let ani nesmí vyjet na silnici. Více o výběru cyklistické helmy se dočtete v článku Jak vybrat cyklistickou helmu. Vhodné jsou i cyklistické rukavice, které sají pot, takže v nich nekloužou řídítka, navíc při pádu ochrání dítě před odřeninami rukou. K dalším doplňkům vhodným pro děti patří odrazky, košík s cyklistickou lahví, brašnička pod sedlo či na řídítka, a v neposlední řadě také zvonek.