Jak vybrat jízdní kolo

Kolo se musí líbit, to je základ. Ale kromě vzhledu existuje pár důležitějších kritérií, která byste při výběru nového kola měli brát v potaz. Podle čeho vybírat jízdní kolo, aby byla radost na něj pohledět, ale hlavně radost na něm jezdit?

 

Zvolte si vhodný typ kola

Než vyložíte peníze na pult a odvezete si domů nový bicykl, ujasněte si, kde na něm budete jezdit. Podle toho zvolte typ, který vám bude nejvíce vyhovovat. Existuje několik základních kategorií jízdních kol, pojďme se na ně podívat:

 

Městská kola

Městské kolo vám logicky udělá nejlepší službu ve městě. Tento typ kol má obvykle snížený rám pro snadnější nasedání a sesedání a často i přední nebo zadní nosič pro převoz aktovky či nákupní tašky. Hraje se zde hlavně na pohodlí. Pro městská kola jsou charakteristická větší sedla a vzpřímenější posed za řídítky.

Krosová a trekingová kola

Krosová a trekingová kola v sobě kombinují vlastnosti městských a horských kol. Z městských kol si „půjčují“ tenčí pláště a vzpřímenější posed. Z horských kol zase schopnost lépe zdolávat terén. Výjimkou není ani odpružená přední vidlice. Pokud plánujete výlety hlavně po zpevněných cyklostezkách, ale nechcete aby vás zabrzdila kdejaká polní cestička, bude pro vás krosové nebo trekingové kolo tou pravou volbou.

Gravel

Gravel je další hybridní kategorií kol. Gravely vznikly celkem nedávno zkřížením silničních a horských kol. Jsou rychlé na silnici, ale kromě hladkého asfaltu je jim dobře i na polních cestách a v lehčím terénu. Rám se většinou hodně podobá silničkám, ale posed není tak sportovní. Typické jsou širší silniční pláště a kotoučové brzdy, které jsou na čistokrevných silničkách stále spíše vzácností.

Silniční kola

Tradiční kategorie jízdních kol, na kterých se jezdí všechny nejslavnější cyklistické závody. Silniční kola mají tenké pláště, převody přizpůsobené rychlé jízdě, berany a delší rám, takže za řídítky skoro ležíte. Silničky jsou kola určená výhradně pro sportovní jízdu po asfaltu.

Horská kola

Úkolem horských kol je zdolávat terén různých obtížností. Nejobecněji lze horská kola rozdělit na „hardtaily“ a celoodpružená horská kola. Hardtaily mají odpruženou přední vidlici, „celopéra“ ještě zadní tlumič k tomu. Na „hardtailech“ si komfortně zajezdíte na všech typech povrchů, od zpevněných cyklostezek, po horské pěšinky. Zvládnou stejně dobře stoupání, jako i méně náročné sjezdy. Celoodpružené kolo vás hladce provede i větším terénem. Má zpravidla vyšší zdvihy odpružení, agresivnější a širší pláště a zvládne drsnější překážky a skoky.